Czy naprawdę można zarazić się koronawirusem używając gotówki?

Według badań opublikowanych w New England Journal of Medicine koronawirus SARS-CoV-2 może przetrwać na różnych powierzchniach naprawdę długo. Dzieje się tak głównie dlatego, że koronawirus przenosi się w drobnych kropelkach o wielkości 30 razy mniejszej niż szerokość ludzkiego włosa. Według tego badania koronawirus może na kartonie przetrwać nawet 24 godziny! Tak więc czy możliwe jest zarażenie się używając banknotów?

Źródło informacji

Żeby uwiarygodnić to o czym będę pisał odwołuję się do źródła badań, które zostały opublikowane w New England Journal of Medicine. Poniżej link do opracowania.

Badanie opublikowane w New England Journal of Medicine

Neeltje van Doremalen, wirusolog z US National Institutes of Health (NIH) i jej koledzy z Rocky Mountain Laboratories w Hamilton, Montana, wykonali niektóre z pierwszych testów, jak długo SARS-CoV-2 może przetrwać na różnych powierzchnie. Ich badanie, które zostało opublikowane w New England Journal of Medicine , pokazuje, że wirus mógł przetrwać w kropelkach nawet przez trzy godziny po wyrzuceniu w powietrze . Drobne kropelki o wielkości 1-5 mikrometrów – około 30 razy mniejsze niż szerokość ludzkiego włosa – mogą pozostać w powietrzu przez kilka godzin na nieruchomym powietrzu.

Ale badanie NIH wykazało, że wirus SARS-CoV-2 przeżywa na tekturze – do 24 godzin i do 2-3 dni na powierzchniach z tworzyw sztucznych i stali nierdzewnej. 

Czy od styku z banknotami można się zarazić koronawirusem?

Przyszło się nam żyć w dziwnych i trudnych czasach. Świat ogarnęła pandemia koronawirusa COVID-19. Według badań i doniesień medialnych jest to skrzyżowanie wirusa grypowego SARS oraz wirusa budową przypominającego nieuleczalnego wirusa HIV. Dlatego jest on tak ciężki do wyleczenia.

Jednak tak naprawdę bardzo mało wiemy o tym wirusie, ponieważ świat zajął się zapobieganiem rozprzestrzeniania się choroby na kolejnych ludzi, a nie badaniem właściwości wirusa.

Bardzo mało mamy wiadomości w mediach na temat tego jakie koronawirus ma właściwości, jak się przenosi ile czasu utrzymuje się na poszczególnych przedmiotach. Mamy bardzo dużo sprzecznych informacji. Poza tym bądźmy szczerzy, nikt do tej pory nie badał dokładnie właściwości innych koronawirusów. Większość naukowców bazuje na istniejących do tej pory badaniach.

Jednak jak wiadomo, pieniądze od zawsze były nośnikiem wielu bakterii i drobnoustrojów. Mówi się od zawsze, że najwięcej bakterii znajduje się na banknotach, telefonach komórkowych, klawiaturach komputerów oraz innych przedmiotach codziennego użytku.

Jeśli wierzyć doniesieniom badaczy z USA oznaczałoby, iż koronawirus może utrzymywać się kilka dni. Banknoty w Polsce są połączniem papieru z elementami plastikowymi. Drukowane są one na papierze wytworzonym z bawełny. Następnie na papier nakładane są wzory za pomocą farby drukarskiej. Ze względu na zapobieganie fałszowaniu pieniędzy nie jest dokładnie podawany skład farby. Natomiast wiadomo że do produkcji wykorzystywany jest druk offsetowy. Umożliwia on umieszczanie na papierze farby z domieszką metalu czy plastiku. Niektóre z zabezpieczeń magnetycznych wykorzystują właśnie metal, oraz w przypadku zabezpieczenia z efektem kątowym elementy tworzyw sztucznych.

W związku z tym można przypuszczać że koronawirus przy odpowiedniej wilgotności oraz temperaturze może utrzymać się na banknotach co najmniej dobę a na niektórych elementach banknotu nawet do kilku dni.

Średnia długość życia poszczególnych banknotów w obiegu według NBP:
10 zł – 10 miesięcy
20 zł – 11 miesięcy
50 zł – 20 miesięcy
100 zł – 68 miesięcy (ok. 6 lat)
200 zł – 141 miesięcy (ok. 12 lat)

Zakładając że średnia długość życia banknotu wynosi od 10 miesięcy do 12 lat, według statystyk NBP.

Można przypuszczać, z dużym prawdopodobieństwem, że banknoty są nośnikiem, poprzez który możemy zarazić się koronawirusem!

Dezynfekcja banknotów w Chinach z powodu koronawirusa

Jeśli do kogoś nie przemawiają wyżej wymienione argumenty, może popatrzeć na kroki podjęte w Chinach w walce z koronawirusem. Jednym z kroków było masowe odkażanie gotówki w bankach Chińskich.

15 lutego 2020 po około dwóch miesiącach od pierwszych przypadków zarażeń koronawirusem w Wuhan, Fan Yifei z chińskiego banku narodowego nakazał masową dezynfekcje banknotów w całym kraju. Nakazał również wzmożone posługiwanie się elektronicznymi środkami płatniczymi.

Mimo, że Chiny są w czołówce krajów, w których wykorzystuje się płatności elektroniczne. To właśnie Chińczycy wykorzystują wiele aplikacji nie stosowanych w innych krajach do płatności elektronicznych.

WeChat jest jednym z najpopularniejszych komunikatorów internetowych w Chinach. Jedna z funkcji pozwala również na płacenie w restauracjach, kinach i sklepach.

Alipay to kolejna aplikacja wykorzystywana przez chińczyków do płatności elektronicznych.

Mimo tak zaawansowanych technik płatności elektronicznych to właśnie Chiny bardzo szybko wprowadziły dezynfekcje swoich banknotów.

Dezynfekcja banknotów w Polsce z powodu koronawirusa

W Polsce w wyniku coraz większego rozprzestrzeniania się koronawirusa NBP poważnie potraktował zarówno obecną sytuację w Polsce, jak i pierwotne ostrzeżenie WHO.

Portal Forsal podał informację, iż NBP poddaje papierowe pieniądze kwarantannie.

Ma ona polegać na tym, że do Banku Centralnego trafia gotówka z banków komercyjnych, tam poddawana jest odkażaniu w temperaturze powyżej 150 st. C. Następnie na około dwa tygodnie jest wycofywana z obiegu, po czym wraca czysta i bez siedlisk chorób.

Korzystajmy z kart i kont internetowych w czasach koronawirusa

W związku z podejrzeniem o przenoszeniu COVID-19 na banknotach sklepy wywiesiły informacje o preferowanych płatnościach kartami. Większość kasjerów obsługuje klientów w jednorazowych rękawiczkach.

Większość firm gdzie do tej pory można była dokonywać płatności w kasach, zawiesza możliwość płatności w kasach i prosi o dokonywanie przelewów przez internet.

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego pracuje nad zwiększeniem limitu dla transakcji bezstykowych z 50zł do 100zł. Chodzi o to żeby można było zrobić zakupy do 100 zł bez dotykania terminala w celu wpisywania PIN-u.

Jeśli ktoś jeszcze nie ma konta internetowego z kartą płatniczą może być to problem. Ponieważ wychodzenie jest teraz utrudnione oraz naraża wielu na możliwość zarażenia się.

Największy kłopot mają ludzie starsi, którzy przez tyle lat przyzwyczaili się do płatności gotówkowych. Zazwyczaj nie posiadają oni kart płatniczych, a jeśli już to nie potrafią się nimi posługiwać. Jest to duży kłopot dla nich.

Dlatego ludzie młodzi powinni w tych czasach pomagać im zakładać konta internetowe, uczyć obsługi tych kont. Pokazać i wytłumaczyć jak można dokonywać płatności za pomocą kart płatniczych, do czego wszystkich serdecznie zachęcam.

A jak blog o finansach mógłby pomóc?

Jakiś czas zastanawiałem się jak niby blog o finansach, może pomóc w czymkolwiek w czasie pandemii koronawirusa. Wydaje mi się, że jedyne co mogę zrobić, to znacznie uprościć proces uzyskania tych kart, skoro nie zaleca się płacić gotówką.

Wybrałem z ofert banków tylko te konta, które można założyć w pełni online, czyli w ogóle nie wychodząc z domu. Są to jednocześnie jedne z lepszych ofert z promocjami. W związku z tym, nie trzeba przekopywać wszystkich ofert banków.

Zakładając konto przez mojego bloga od razu jesteś przekierowany na stronę banku bez zbędnych pośredników. Po przekierowaniu na stronę banku wypełniasz wniosek. Nie zostawiasz jakichkolwiek swoich danych osobowych na blogu, tylko bezpośrednio w banku w którym chcesz założyć konto. W związku z tym nie masz się czego obawiać i w każdej chwili możesz przerwać składanie wniosku jeśli chcesz.

Jeśli ktoś nie chce zakładać specjalnie konta może dostać darmową kartę VISA REVOLUT.

Oszczędzaj, wydając pieniądze

Karta umożliwia oszczędzanie poprzez zaokrąglanie każdej płatności kartą do najbliższej liczby całkowitej i odkładanie drobnych z każdej transakcji aby oszczędzać na Twoje cele.

Wysyłaj pieniądze i proś o nie z dowolnego miejsca na świecie

Banki naliczają opłaty, gdy przelewasz pieniądze za granicą. Revolut tego nie robi. Za pomocą karty Revolut można błyskawicznie wysyłać pieniądze i proś o nie znajomych w Europie, USA i Australii jednym naciśnięciem przycisku. Dla urozmaicenia możesz do swoich wiadomości dodawać GIF-y.

Jeśli chcesz znać więcej szczegółów naciśnij poniżej i zapoznaj się z ofertą tej karty.

Rewolucyjna karta REVOLUT

Jeśli komuś pomogłem tym artykułem, to bardzo się cieszę. Jeśli ktoś jest przygotowany i nie musi używać gotówki to bardzo dobrze.

Najbardziej chciałbym wszystkim życzyć zdrowia, bo bez niego żadne pieniądze, karty ani nic nie pomogą!

Jeszcze raz życzę zdrowia, Krzysztof.