Czy każdy przedsiębiorca musi posiadać rachunek firmowy? Raz na zawsze rozprawiamy się z tym mitem.

Na pewno nie raz słyszeliście to stwierdzenie, że każdy przedsiębiorca musi posiadać rachunek firmowy. Czy to od biura rachunkowego, od znajomych od pracownika CEIDG, czy to czytając w internecie. Ale czy to prawda? Otóż nie. Nie zawsze musisz zakładać konto firmowe, chociaż ostatnie zmiany przepisów prawie do tego zmuszają.

Wyobraźcie sobie taką sytuację, że zakładacie jednoosobową działalność gospodarczą. Posiadacie zwykły rachunek osobisty od lat. Czy naprawdę musicie zakładać nowy rachunek typowo firmowy? Przecież wiąże się on z większymi opłatami za przelewy, za prowadzenie rachunku. Często pobierane są prowizje za pobranie gotówki itd.

Rachunek firmowy a prawo podatkowe

W Polsce przepisy prawa nie zabraniają prowadzenia działalności z wykorzystaniem rachunku prywatnego. Przepisy podatkowe i skarbowe zobowiązują jedynie podatników do rozliczeń z kontrahentami powyżej 15 000zł za pomocą przelewów oraz dokonywania wszelkich rozliczeń podatkowych bezgotówkowo.

Trzeba również podać rachunek, którym będzie się posługiwała firma w CEIDG lub Urzędzie Skarbowym.

Podobnie jest w przypadku rozliczeń z ZUS-em. Każdy przelew możemy wykonać z konta prywatnego.

Mimo to urzędy często zmuszają przedsiębiorców do posiadania odrębnych rachunków firmowych. Jednak przepisy są sprzeczne i nie ma zapisów, które zakazują wprost posługiwania się rachunkiem osobistym w rozliczeniach firmowych.

Rachunek firmowy a prawo bankowe

Trochę inaczej wygląda kwestia posiadania rachunku firmowego w przypadku przepisów ustawy Prawo Bankowe. Przepisy te dokładnie mówią kto może korzystać z poszczególnych rachunków istniejących w banku.

Zgodnie z tymi przepisami prowadzenie rachunku firmowego może być dozwolone wyłącznie dla:

– osób prawnych,

– jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej,

– osób fizycznych prowadzących działalność zarobkową na własny rachunek, w tym dla osób będących przedsiębiorcami.

Natomiast zwykłe rachunki oszczędnościowo rozliczeniowe mogą być prowadzone tylko dla:

-osób fizycznych,

-szkolnych kas oszczędnościowych,

-pracowniczych kas zapomogowo pożyczkowych.

Dlatego też, kiedy idziecie do banku założyć rachunek zawsze doradca klienta zapyta Was z jakiego tytułu będą wpływy na konto. Jeśli powiecie że przychody z działalności gospodarczej doradca nie może inaczej postąpić jak założyć Wam rachunek firmowy. Wynika to z przepisów Prawa Bankowego, a każdy pracownik banku musi tego prawa przestrzegać.

Jednakże ustawodawca nie przewidział żadnych sankcji za korzystanie z rachunku osobistego do celów firmowych. W związku z tym wielu przedsiębiorców wykorzystuje z powodzeniem rachunki osobiste do rozliczeń firmowych i nikt im tego nie zabroni!

Split payment a konto prywatne

I tu zaczyna się problem. Nowe przepisy o podzielonej płatności zmieniają wszystko.

Do tej pory można było otrzymywać wpłaty od każdego i płacić każdemu fakturę w kwocie brutto. W takim wypadku nie miało znaczenia jakie konto posiadamy.

W dobie płatności podzieloną płatnością nie mamy możliwości ze zwykłego rachunku osobistego dokonać przelewu split payment. Co więcej, jeśli ktoś będzie miał otrzymać zapłatę podzieloną płatnością, ponieważ na przykład świadczy usługi budowlane, nie otrzyma tych środków na konto osobiste.

Jeśli ktoś jest czynnym podatnikiem VAT, musi założyć konto firmowe !

Wynika to głównie z tego, że czynny podatnik vat musi mieć podstawione konto VAT do rachunku. A nie ma możliwości podstawienia konta Vatowskiego do rachunku osobistego.

W związku z powyższym wszelkie płatności podzieloną płatnością byłyby zwracane do nadawcy, a i my nie moglibyśmy niczego zapłacić metodą podzielonej płatności.

Wady i zalety korzystania z konta prywatnego do celów firmowych

Zalety

Niższe koszty

Niewątpliwe największą zaletą posługiwania się kontem osobistym przy rozliczeniach firmowych są koszty. Koszty, które w przypadku kont prywatnych są dużo dużo niższe niż w przypadku kont firmowych.

Są niższe opłaty za prowadzenie rachunku, prowizje za przelewy są często darmowe w kontach prywatnych, korzystanie z karty jest darmowe i wypłacanie gotówki. W przypadku kont firmowych tylko za wypłacenie gotówki potrafią być kosmiczne prowizje, nie wspominając o reszcie kosztów.

Wady

Natomiast wad używania konta oszczędnościowo rozliczeniowego jest więcej.

Przeglądanie konta osobistego  przypadku kontroli

Jedną z największych wad jest to, że w przypadku kontroli Urząd Skarbowy ma wgląd również w nasze prywatne rozliczenia. Kiedy rozliczamy się za pomocą konta firmowego, kontrola dotycząca działalności gospodarczej będzie obejmowała tylko konta firmowe. Jednak gdy posługujemy się kontem osobistym w prowadzeniu firmy Urząd Skarbowy ma prawo przeglądać całe konto. Myślę, że nie każdy by chciał żeby Urząd przeglądał nam nasze prywatne konto.

Pomieszanie transakcji prywatnych z firmowymi

Kolejną wadą jest to, że ciężko jest sporządzić wyciąg oraz zarządzać należnościami od kontrahentów. Jeśli mamy oddzielny rachunek, na którym mamy tylko rozliczenia związane z prowadzeniem działalności jest o wiele łatwiej dostrzec kto zapłacił a kto nie. Również łatwiej znaleźć własne zapłacone zobowiązania.

Kiedy posługujemy się rachunkiem osobistym mamy tam też płatności prywatne. Obciążenia przy płatnościach kartą oraz wiele innych prywatnych transakcji. W taki wypadku ciężko jest wyszczególnić operacje tylko związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Brak możliwości zaliczenia prowizji i opłat do kosztów

W przypadku posługiwania się kontem prywatnym w rozliczeniach firmowych nie mamy możliwości zaliczyć prowizji za prowadzenie konta oraz innych opłat bankowych do kosztów uzyskania przychodów.

Konto wykorzystywane na co dzień do różnych celów nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania przychodu z działalności gospodarczej, dlatego jego prowizje i koszty niekoniecznie można ujmować w KPiR czy Księgach handlowych w pozycjach kosztowych.

Podsumowanie

Podsumowując, jeśli prowadzimy działalność gospodarczą i nie jesteśmy czynnym podatnikiem VAT, nie musimy koniecznie zakładać odrębnego rachunku bankowego.

Jednak w czasach bardzo szybkich zmian podatkowych, wprowadzaniu nowych obowiązków podatnikom to tylko kwestia czasu kiedy i tak każdy będzie musiał posiadać rachunek firmowy.

Poza tym, oprócz większych kosztów posiadanie rachunku firmowego może być pomocne. Może nam ułatwić prowadzenia działalności gospodarczej. Możemy szybko zorientować się, kto z klientów zalega nam z płatnościami lub jakie zobowiązania musimy jeszcze uregulować.

W dzisiejszych czasach kiedy banki zabiegają o klienta, koszty również stają się coraz mniejsze. Często też mamy możliwość otworzenia w uproszczonym trybie linii kredytowych, na podstawie historii wpływów na koto firmowe. Upraszcza to wiele spraw.

Jak więc widać póki co nikt jeszcze nie może zmusić do posiadania konta firmowego, jednak coraz mniej firm może już z tego korzystać. Myślę, że z biegiem czasu każdy przedsiębiorca będzie musiał posiadać konto firmowe.

Dlatego może warto już dziś rozejrzeć się za tanim i przyjaznym kontem firmowym

Poniżej przedstawię oferty jednych z korzystniejszych kont firmowych na rynku, więc nie musicie przekopywać internetu i możecie założyć go bezpośrednio przez bloga.

Jest to bardzo bezpieczne, bo nie musicie zostawiać na blogu żadnych danych osobowych. Po kliknięciu w link zostaniecie bezpośrednio przeniesieni na stronę banku i dopiero tam wypełniacie wniosek.

Jeśli pomógł Wam ten artykuł w rozjaśnieniu mitów wokół kont firmowych i zdecydujecie się je założyć, będę wdzięczny za złożenie wniosku za pomocą mojego bloga.

Dziękuje Krzysztof 😊