8 pomysłów na biznes i pracę przyszłości, czyli jakie umiejętności musimy rozwijać aby utrzymać się na rynku?

Czy miałeś/łaś kiedyś takie uczucie, że siedzisz w pracy i masz już tego dość? Poczucie że utknąłeś w ślepej uliczce i już się nie rozwijasz? Nie możesz znaleźć już motywacji do pracy, którą wykonujesz? A może biznes, który prowadzisz nie idzie, a Ty nie wiesz co zrobić żeby to zmienić? Radość i ekscytacja z prowadzenia biznesu zniknęła bezpowrotnie? Jeśli chcesz to zmienić przeczytaj

Jeśli czytasz to dalej oznacza, to że jesteś osobą bardzo ambitną i chcesz coś zmienić w swoim życiu. Chcesz rozwijać swoje umiejętności, rozszerzać pasje, zarabiać większe pieniądze i jednocześnie czerpać z tego przyjemność.

Ci z Was, którzy pracują na etacie na pewno nie raz zastanawiali się nad założeniem własnego biznesu. Jednak zawsze jest to pytanie, ale co właściwie mogę robić? Co robić żeby móc się utrzymać?

Pozostali, którzy prowadzą biznes, na pewno zastanawiali się nad przebranżowieniem się. Nad wprowadzeniem nowych produktów do swojej firmy. Nad rozwojem już dobrze prosperującej firmy.

Jeśli chcesz coś zmienić w swoim życiu, czy pracę, czy to co robisz na co dzień warto najpierw zastanowić się, co w najbliższych latach może bardzo szybko zacząć się rozwijać. Warto już wcześniej wdrażać się w te dziedziny, których boom przewidywany jest na najbliższe lata.

Sprawi to, że wasza kariera zawodowa lub biznes wystrzeli równie mocno jak usługi lub produkty, których bardzo szybki rozwój przewidywany jest na całym świecie w najbliższych latach.

Zbadaj przyszłe trendy na rynku

Aby zbudować rozwijający się i rentowny biznes lub dostać perspektywiczną pracę, trzeba na początku zbadać obecne trendy jakie panują na rynku.

Żeby wyróżniać się w przyszłości trzeba już dziś wymyślić unikalne i niedrogie rozwiązania problemów i potrzeb, z którymi obecnie boryka się większość ludzi. Dzięki temu jeśli naprawdę przyjdzie zapotrzebowanie na daną usługę Ty już będziesz w tym mistrzem i Twój produkt będzie najlepszy, lub Twoje umiejętności będą najlepsze.

Sposób w jaki prowadziło się przedsiębiorstwa kilkanaście lat temu znacznie się różni od tego z czym mamy do czynienia dzisiaj. Wraz z bardzo szybkim wprowadzaniem na rynek nowego sprzętu, oprogramowania, usług i innych technologii zmiany te będą postępowały jeszcze szybciej. Zmiany te będą miały kolosalny wpływ na poszczególne gałęzie przedsiębiorstwa. Dotyka lub dotknie to każdego z Was, niezależnie czy prowadzicie firmę czy pracujecie na etacie. Poszczególne działy firmy takie jak sprzedaż, marketing, produkcja, zarządzanie, księgowość, analiza danych, podejmowanie decyzji znacznie przyspieszy i zmieni się charakter wszystkiego co do tej pory robiliście.

To już się dzieje, a Wy nie możecie zostać w tyle!

Najważniejsze cechy pracownika oraz przedsiębiorcy w przyszłości

Może wspomnę, że sam sobie tego nie wymyśliłem i nie jest to kolejny artykuł wszechwiedzącego guru. Otóż za takiego się nie uważam, nawet nie próbuję. Temat o którym pisze opieram głównie na raporcie „The Future of Jobs Report” wydanym przez Światowe Forum Ekonomiczne.

Pełną treść raportu „The Future of Jobs Report” w języku angielskim można pobrać poniżej

Według tego raportu główne cechy jakie powinien posiadać każdy z nas w 2022 żeby być dobrym pracownikiem oraz przedsiębiorcą to zdolność do analitycznego myślenia i innowacji, aktywna nauka i tworzenie strategii oraz kreatywność, organizacja i inicjatywa.

Najważniejsze umiejętności na rynku pracy

Rok 2018

 1. Analityczne myślenie i innowacyjność
 2. Kompleksowe rozwiązywanie problemów
 3. Krytyczne myślenie i analiza
 4. Aktywne innowacyjne metody nauki,
 5. Kreatywność, oryginalność i inicjatywa,
 6. Szczegółowość, solidność,
 7. Inteligencja emocjonalna,
 8. Rozwiązywanie problemów poprzez nowe pomysły,
 9. Przywództwo i wpływy społeczne,
 10. Dobre zarządzanie czasem

Natomiast w 2022 roku najważniejsze będą:

 1. Analityczne myślenie i innowacyjność,
 2. Aktywne innowacyjne metody nauki,
 3. Kreatywność, oryginalność i inicjatywa,
 4. Technologie programowania i projektowania,
 5. Krytyczne myślenie i analiza,
 6. Kompleksowe rozwiązywanie problemów,
 7. Przywództwo i wpływy społeczne,
 8. Inteligencja emocjonalna,
 9. Rozwiązywanie problemów przez nowe pomysły,
 10. Analiza i ocena systemów

Jak widać powyżej nie zmieniło się pierwsze miejsce czy analityczne myślenie oraz innowacyjność. Natomiast kompleksowe rozwiązywanie problemów spadło z drugiego miejsca w 2018 roku na 6 miejsce w 2022 roku. Widać to coraz częściej, że coraz ważniejsza staje się specjalizacja, a nie ogólna wiedza.

W 2022 takie cechy jak szczegółowość i solidność oraz dobre zarządzanie czasem przestaną mieć takie znaczenie. Umiejętności te zniknęły z pierwszej dziesiątki całkowicie. Natomiast coraz większe znaczenie będzie mieć aktywna i kreatywna nauka, technologie programowania oraz kreatywność innowacyjność i oryginalność.

To według prognoz Światowego Forum Ekonomicznego będzie miało największe znaczenie.

Branże przyszłości

Więc przejdźmy do sedna. Jakie umiejętności rozwijać aby dostać wysoko płatną pracę w przyszłości? Jakie branże mają największe szanse na szybki rozwój w najbliższej przyszłości? Jaki biznes założyć aby mieć szanse na duży rozwój?

Wymienię tutaj 8 branż, które mają szansę na szybki rozwój i w których warto się rozwijać

Outsourcing Bussiness

Według różnych raportów, sposób w jaki teraz pracujemy, zostanie w przyszłości diametralnie zmieniony. Pracodawcy coraz częściej zauważają że tradycyjny 5 dniowy i 8 godzinny model pracy nie jest efektywny.

Firma Microsoft przeprowadziła w Japonii eksperyment 4 dniowego tygodnia pracy. Eksperyment trwał przez cały sierpień 2019 roku. Jakie byłe efekty?

– zanotowano 39,90% wzrost efektywności pracy,

– o 23,10% spadło zużycie energii elektrycznej,

– o 58,70% spadła ilość wydrukowanych stron.

Jak widać, same korzyści. Wynika to głównie z tego że ludzie pracując wiele godzin tygodniow wypalają się, a ich praca staje się bezproduktywna. Każdy chodzi do pracy bo ma zapłatę za godziny spędzone w pracy a nie od wykonywanych zadań.

W związku z tym ze względu na wysoki koszt zatrudnienia pełnoetatowych pracowników, firmy zaczną zlecać wykonywanie czynności mniejszym firmom, płacąc za konkretny efekt a nie za godzinę pracy.

Daje to możliwości specjalistom świadczącym proste usługi, które na co dzień wykonują tylko pracownicy zatrudnieni w firmie.

Szacuje się, że działalność outsourcingowa rozkwitnie w 2020 roku. W tej chwili już 50% Amerykanów pracuje niezależnie i zarabia pieniądze za pośrednictwem własnych małych firm online.

Usługi w zakresie BIG DATA, czyli zbiorów i analizy dużych baz danych

To w ostatnim czasie coraz bardziej rozwijająca się gałąź usług. Co to dokładnie jest to BIG DATA. To bardzo duża ilość danych ustrukturyzowanych i nieustrukturyzowanych zebrana na przestrzeni jakiegoś przedziału czasu. Kiedy te dane mieszczą się w zakresie tysięcy terabajtów bądź petabajtów nazywane są dużymi danymi.

Źródłem dużych ilości danych jest duża liczba użytkowników Internetu, urządzeń bezprzewodowych, digitalizacji informacji, projektów badawczych, ankiet, bazy klientów itd.

Big data już w tej chwili jest wykorzystywana przez największe firmy m.in. do:

– uczenia się ludzkich zachowań: poprzez śledzenie zachowania osób w Internecie za pomocą plików cookies można dowiedzieć się o preferencjach ludzkich na każdy temat. Pomaga to później przy doborze reklam, usług czy produktów przedstawianych dla danej osoby. Każdy z Was na pewno tego doznał poprzez oglądanie np. lodówki a potem na każdej stronie miał reklamy z lodówkami.

– uczenie maszynowe: oznacza umożliwienie uczenia się maszynom za pomocą dużej ilości danych. Analizowanie ogromnych ilości danych umożliwia uczenie się maszynom czy to w robotyce, automatyce, motoryzacji, produkcji, niemalże w każdej dziedzinie gdzie mamy do czynienia z dużą ilością zmiennych, trudnych do przewidzenia danych,

– badania: Big Data sprawiło, że badania na temat eksploracji kosmosu, modeli prognozowania pogody, badań jądrowych lub wielu innych modeli stało się bardziej precyzyjne i wydajne dzięki ogromnym ilościom danych zbieranych latami,

– przedsiębiorstwa: dzięki big data firmy ubezpieczeniowe, banki wielkie korporacje mogą tworzyć modele ryzyka, inwestycji, wzrostu i planowanie przyszłego rozwoju firmy oraz jej produktów.

Big Data to na pewno przyszłość. To dziedzina które będzie wciąż rozwijana i niedługo usług w tym zakresie będzie potrzebować niemalże każda firma.

Jeśli podoba Ci się artykuł zapisz się na mojego Newslettera

Marketing cyfrowy

Jest to gałąź marketingu, która w ostatnich latach zmienia się bardzo dynamicznie. Wielkie korporacje i firmy zaczynają coraz śmielej wchodzić na rynek internetowy aby dotrzeć do jak najwięcej osób. Przedsiębiorstwa poszukują profesjonalistów, którzy poprowadzą dla nich kampanie marketingową od początku do końca w internecie.

Rozwój sieci społecznościowych takich jak YouTube, Instagram, Pinterest, Snap Chat sprawia że poszukiwani są specjaliści w zakresie kampanii reklamowych w tychże mediach. Coraz większy zasięg facebooka i ograniczanie organicznego rozprzestrzeniania się postów sprawił że coraz bardziej są doceniane osoby, które znają się na kampaniach reklamowych w sieciach społecznościowych.

Przenoszenie się coraz większej liczby osób z tradycyjnej telewizji do platformy YouTube sprawie, że każda szanująca się firma chce tam być i docierać ze swoimi reklamami do odbiorców.

Za rozwojem marketingu cyfrowego przemawia również to, że za pomocą plików cookies możemy znacznie trafniej dotrzeć do odbiorcy, którego rzeczywiście może zainteresować nasz produkt niż wydawanie potężnych pieniędzy na reklamę tradycyjną, gdzie muszą oglądać to osoby zainteresowane, ale też takie które na pewno nie zainteresują się naszym produktem.

Energia odnawialna

Przez postępujące zmiany klimatyczna w najbliższych latach energia odnawialna będzie na pewno jednym z najbardziej dochodowych biznesów. Od paneli fotowoltaicznych przez pompy ciepła po wszelkie elektrownie wykorzystujące odnawialna źródła energii jak wiatr słońce czy woda.

W ciągu najbliższych lat metody wytwarzania energii mogą zmienić się diametralnie. Więc warto już teraz się tym zainteresować i gdy przyjdzie odpowiedni moment być gotowym na zmiany.

Web developer, programista i grafik

Te zawody już od kilku dobrych lat cieszą się bardzo dużym wzięciem i rozwojem. Jednak ciągłe upraszczanie javy i projektowanie stron sprawia że coraz więcej osób potrafi stworzyć prostą stronę. Dlatego w przyszłości będzie zapotrzebowanie na specjalistów, którzy potrafią usprawniać strony, poprawiać kod źródłowy. Tworzyć innowacyjne rozwiązania do już istniejących stron. Tworzyć coraz nowe wtyczki oraz narzędzia do zarządzania prostymi witrynami.

Graficy natomiast będą potrzebni zawsze, ponieważ to oni tworzą szatę graficzną stron oraz nowe szablony stron. W przyszłości będą musieli wykazać się coraz większą innowacyjnością oraz tworzyć projekty przystosowane to wirtualnej rzeczywistości.

Usługi bezpieczeństwa

Żyjemy w czasach bardzo szybkiego rozwoju. Potrzeba bezpieczeństwa każdego z nas jest większa niż kiedykolwiek. Chodzie nie tylko o bezpieczeństwo fizyczne, le też cyfrowe.

Wraz z rozwojem technologii oraz Internetu coraz więcej czynności załatwiamy tylko za pomocą komputera lub smartfona. Niejednokrotnie mamy tam dostęp do kont, funduszy, samochodu, urządzeń w domu itd.

W związku z tym wszelkie usługi mające na celu zabezpieczyć nasze wszelkie czynności jakie wykonujemy Online będą na pewną coraz bardziej pożądane i doceniane.

Drukowanie 3D

Jest to dziedzina, która zaczęła się rozwijać zaledwie kilka lat temu. Jednak jej rozwój bardzo przyspieszył i poszedł bardzo daleko. Drukowanie 3D początkowo było bardzo drogie, teraz drukarki 3D może kupić każdy z nas i drukować we własnym domu.

Jednak technologia ta ma ogromną przyszłość, przewiduje się że w przyszłości będą drukowane ludzkie organy (gdzie endoprotezy już są konstruowane). Za pomocą drukarek 3D w przyszłości mogą być nawet budowane domy!

Jest to więc bardzo rozwojowy biznes i ogranicza go tylko ludzka wyobraźnia.

Wirtualna Rzeczywistość

VR to ogromny postęp technologiczny, który przenosi skomplikowane do tej pory gogle do prostych urządzeń zapewniających nawet oglądanie wirtualnej rzeczywistości w telefonie. Oczekuje się, że do 2020 r. światowy rynek VR przekroczy 40 miliardów dolarów.

Wirtualna rzeczywistość idealnie nadaje się do salonów gier, które mogą ożywić umierający biznes. Tworzenie zaawansowanych projektów lub nawet zwiedzanie miast za pomocą VR, to jest to co rozwija się ostatnio coraz prężniej i może przynieść duże pieniądze w przyszłości.

Podsumowanie

Jak widać świat w przyszłości zmieni się diametralnie pod względem rynku pracy. Wiele biznesów zostanie przeniesiona do internetu. Coraz więcej dziedzin zostanie wyspecjalizowana. Coraz mniej będzie osób, którzy będą zajmowali się kilkoma zagadnieniami w firmie. Coraz więcej procesów będzie automatyzowana i upraszczana. Coraz bardziej będzie liczyła się pomysłowość i kreatywność. Proste problemy firm jak, obsługa klienta, księgowość, archiwizowanie dokumentów, obsługa prawna będzie zlecana firmom zewnętrznym. Wiele dziedzin dotychczasowego życia zostanie przeniesiona do świata Online.

A Wy co uważacie? Biznes zmieni się aż tak diametralnie czy może wszystko zostanie po staremu i wcale nowe umiejętności  których pisałem nie będą nam potrzebne w przyszłości? Piszcie w komentarzach 🙂